Що таке “Артбол”?

Автор | 19 червня 2012 | Переглядів: 385

«Артбол» (раніше гра називалася «Снайпер») – спортивна гра з м’ячем – змагання двох команд.

Історія

Гра була вигадана в «Артеці» в післявоєнні роки. Її появу пов’язують з ім’ям артеківського педагога, організатора Піонерського спортивного клубу «Олімпія», Юрія Сорокіна.

Уже понад півстоліття «Снайпер» – найпопулярніша спортивна артеківська гра. У таборі з’явилася прислів’я: «Снайпер» – не гра, а мета життя. Змагання з «Снайпер» проводяться всередині загонів (між ланками), між загонами в кожному таборі (дружині), а також між переможцями дружинних змагань або збірними командами таборів в різних вікових категоріях. Нерідко змагаються між собою і збірні вожатих. Педагоги і вожаті високо оцінюють командні якості, що виробляються грою і нерідко використовують «Снайпер» для формування єдиного колективу в загоні на початку зміни. Незаперечною перевагою гри є можливість проведення змагань і між змішаними (хлопчики і дівчатка) і різновіковими командами.

Нерідко учасниками або суддями ігри ставали почесні гості табору. У 60-ті роки гра дуже сподобалася космонавтам, які часто приїжджали в гості до артеківців. Тоді й з’явилася традиція проводити в Свято Неба (День космонавтики, 12 квітня) змагання на Кубок космонавтів (Кубок Гагаріна). Перший такий турнір судив Перший космонавт Землі, Почесний артеківець Ю.А. Гагарін. Ці змагання проводяться і в наші дні.

Крім цього під час святкування Дня народження табору проводяться загальноартеківске змагання на Кубок Засновника табору З.П. Соловйова.

Опис гри

Кількість гравців у кожній команді – 10 чоловік. Очолює команду капітан.

Майданчик для гри – прямокутник 18 х 9 м (можна використовувати для цього волейбольний майданчик без сітки).

Майданчик розділяє середня лінія на дві рівні половини, кожна з яких – сектор однієї команди. Менші (далекі від Середньої лінії) сторони поля – Лінії капітанів.

М’яч – волейбольний.

Завдання кожної команди – кидком м’яча потрапити в гравців протилежної команди – «вибити» їх з поля.

Перед початком гри між командами розігруються майданчик і м’яч (право першого кидка). Гру починає капітан, розташований на Лінії капітанів по іншу сторону від сектора супротивників.

«Вибивати» гравців можна тільки після третього перекидання м’яча, робити це можуть і капітан, і члени команди. «Вибиті» гравці йдуть з поля на лінію капітана своєї команди. Щоб повернутися на своє поле їм необхідно з цієї лінії «вибити» одного з гравців супротивника.

Капітан іде зі свого поста і виходить в поле після першого ж «вибитого» гравця своєї команди. Якщо «полонені» зуміли повернутися на поле і на лінії капітана нікого не залишилося, туди знову переходить капітан.

Гра продовжується до «вибивання» всіх гравців однієї команди, або на час (5 – 15 хвилин) з підрахунком вибитих гравців у кожній команді.

Правила

- Гравець вважається «вибитим», якщо м’яч, торкнувшись його, впав на майданчик або за її межами;

- М’ячем, торкнувшимся землі, «вибити» гравця не можна;

- Якщо м’яч торкнувся гравця, а потім, не торкнувшись землі, був спійманий його товаришем по команді, то гравець залишається на полі;

- Якщо м’яч торкнувся відразу кількох гравців і впав на поле, то всі гравці йдуть з поля. Якщо м’яч спійманий, то всі вони залишаються на полі;

- «Полонений» виходить на поле один незалежно від кількості «вибитих» ним гравців;

- Капітан команди, «вибитий» з поля, йде на лінію капітана на правах рядового гравця;

- Гравці не мають права заступати за обмежувальну лінію;

- Якщо ж м’яч був спійманий гравцем, але при цьому він заступив за лінію, м’яч передається команді противника, а гравець залишається на полі;

- «Полонені» не мають права бити м’ячем з кута, за межами бокових обмежувальних ліній. У разі порушення цього правила м’яч переходить до суперника;

- Якщо м’яч вийшов за межі майданчика, то він передається на лінію того капітана, до якого ближче знаходиться (по відношенню до середньої лінії площадки);

- Якщо гравець, ухиляючись від удару, заступив за обмежувальну лінію, він вважається «вибитим»;

- При всіх порушеннях м’яч передається на лінію капітана;

- Кількість запасних гравців визначається положенням гри;

- Кількість зроблених замін не обмежена. Замінювати гравців можна тільки на лінії капітана, в момент зупинки гри або в разі травми польового гравця;

- Кожна команда має право на дві перерви по 1 хвилині в партії;

- Гру судять старший суддя і два його помічники …

Додаткові правила для молодших школярів:

- Число зіграних партій має бути не більше трьох.

- Тривалість однієї партії – 10 хвилин; перерва між партіями – 5 хвилин.

- В тому випадку, коли на майданчику залишається один гравець, через кожні 2 хвилини йому дається хвилинна перерва для відпочинку.

«Артбол»

Останнім часом (починаючи з 2004 року) в таборі зроблена спроба змінити традиційну назву гри «Снайпер» на «Артбол». Пов’язано це було з приїздом до табору групи дітей, що пережили терористичний акт в Беслані. Заступник директора МДЦ по педагогічній роботі припустив, що слово «снайпер» може травмувати дитячу психіку.

На думку артеківців минулих років таке перейменування є необґрунтованим з наступних причин:

Слово «Артбол» практично будь-якою людиною, що знає одну з європейських мов розуміється однозначно, як «Мистецький м’яч» (від англійських слів «arts» – мистецтво і «ball» – м’яч). Особливо це непорозуміння стає очевидним в світлі міжнародного характеру, закріпленого в найменуванні МДЦ «Артек»;

В даний час в «Снайпер» грають не тільки в Артеку, а й в інших дитячих таборах, школах, спортивних установах. Скрізь цю гру знають за її традиційною назвою.

У спогадах артеківців і гостей табору:

… Я прекрасно пам’ятаю червень 1964 року, фінал загальноартеківських змагань по «Снайперу», що проходив на палій площі в таборі «Морський». Я грав тоді за команду дружини табору «Лазурний». Як ми хотіли виграти! Але не менше нашого жадали перемоги хлопці з інших команд. Ще б пак: фінальний матч судив «космонавт № 1» почесний артеківець Юрій Олексійович Гагарін. Він же повинен був вручити медалі найсильнішим і сфотографуватися з командою-переможницею. Я пам’ятаю, як плакали ми, програвши півфінальний матч, – адже так близька була заповітна мета …

(А.К.Шедченко )

25.9.61. Були в Артеку, Гагарін і Титов виступали, піонери показали нам дуже цікаву спортивну гру «Снайпер». Табір заново перебудувався. В недалекому майбутньому одночасно в таборі зможуть відпочивати 6000 дітей. У 1961 р. в Артеку побували діти з 38 країн …

(Герой Радянського Союзу, генерал авіації Н.П.Каманін. У 1961 році – помічник Головнокомандувача ВПС по космосу)

… Ми робили ранкову зарядку, граючи в «Снайпер». Це дуже спортивна артеківська гра, дуже динамічна, весь час знаходишся в русі і в увазі. Потрібно вчасно ухилитися або зловити м’яч. Цій грі вчать з перших днів перебування в Артеку. Так і використовували ми ранкову зарядку для тренувань …

(Олег Матюхін, артеківець 1980)

У художній літературі

В оповіданні Василя Голишкіна «Новачок» розповідається, як артеківці навчили Юрія Гагаріна грати в «Снайпера» і тут же йому програли.

«Снайпер» за межами Артека.

Народившись в Артеку гра «Снайпер» поступово стала відома далеко за його межами. Піонери і вожаті відвозили улюблену гру в свої рідні міста і села, школи, палаци піонерів та спортивні клуби. Вона не тільки сподобалася школярам, ​​а й була по достоїнству оцінена педагогами і спортивними тренерами. Опис гри не раз включалося в методичні рекомендації для організації спортивної роботи в дитячих установах. «Снайпер» з успіхом використовується і як дозвілля, і в якості спортивної гри, а також – як допоміжний елемент у підготовці юних спортсменів у різних дисциплінах.

На підтвердження цього можна знайти чимало прикладів.

Ось деякі з них:

м.Москва, гімназія № 1516 (р-он Гольяново):

Ви не знаєте, що таке «Снайпер»? І ніколи в нього не грали? А ми граємо в цю захоплюючу гру і на турслете, і в ЛТО, а тепер вирішили не розлучатися з нею і в спортзалі. Зіграйте в «Снайпер» хоча б раз, і ви полюбите цю гру також як і ми!

г.Волгоград :

7 квітня в нашій школі в рамках Всеросійського дня здоров’я пройшли ігри «Снайпер». День був насичений спортивним азартом, усмішками, дитячим сміхом.

м.Суми, Дитячий соціально-педагогічний Центр «Сигнал» :

Цю гру придумали артеківці. У наметовому таборі ми навіть поле розмітили спеціально для «Снайпера». Грали кожен день і багато разів. Іноді дуелі капітанів тривали довго, а перемога приходила несподівано. На поле для гри завжди було багато переживань і захоплення. Хороші ігри завжди живуть довго і щасливо. (Мироненко Андрій, 7 клас).

г.Екатерінбург і Свердловська область :

- Більше 10 років тому гра «Снайпер» була включена в Програму Олімпійських ігор дитячих заміських оздоровчих таборів Свердловської області.

- У багатьох загальноосвітніх школах в Снайпер грають на уроках фізичної культури.

- Щороку в школі карате «Боєць» проводяться змагання по «Снайперу» між командами шкіл області, присвячені початку навчального року.

 

Джерело: http://wiki.suuk.su/index.php?title=%D0%A1%D0%BD%D0%B0%D0%B9%D0%BF%D0%B5%D1%80Мітки: , ,


Останні коментарі