Рада прийняла Закон проти корупції у спорті

Автор | 18 листопада 2015 | Переглядів: 250

Шановна спортивна громада міста!

Нещодавно, Верховна Рада України прийняла Закон проти корупції у спорті. За відповідний закон проголосувало 243 народних депутати. Авторами проекту Закону є президент ФФУ Андрій Павленко та Андрій Кожем’якін. Згідно з законопроектом боротимуться з корупцією всі, включаючи і громадськість (МВС, прокуратура, Антикорупційне бюро та ін.). Цей закон охопить весь український спорт. У спорті боротьбою займатимуться всі особи, які пов’язані з організацією спортивних змагань: Міністерство молоді та спорту, федерації, НОК, власники клубів.

“Суб’єктами протидії корупції” призначаються спеціально уповноважені державні органи відповідно до вже існуючого закону “Про протидію корупції”. Це органи прокуратури, підрозділи МВС по боротьбі з організованою злочинністю і Національне антикорупційне бюро.

За спортивну корупцію, не тільки у питанні “ставок на спорт”, Закон пропонує карати великими штрафами. Для цього необхідно внести поправки в Кримінальний кодекс, а також в Кодекс про адміністративні правопорушення.

Пропонуємо вам докладніше ознайомитись з Законом (файл завантажиться у форматі .doc) та надати пропозиції, щодо можливих змін до Закону, які будуть внесені у наступному читанні. Пропозиції слід надіслати на електронну адресу kievnoc@gmail.com Київського міського відділення Національного олімпійського комітету України.

Довідково:

Що необхідно знати о Законі про боротьбу з корупцією у спорті

Даний законопроект був зареєстрований 2-го липня і переданий на розгляд керівництву.
Головне науково-експертне управління розглянуло законопроект і рекомендувало доопрацювати його. Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду на пленарному засіданні в першому читанні зазначений законопроект прийняти за основу.
У пояснювальній записці до закону ми знаходимо інформацію про його необхідність, оскільки нинішній закон “Про протидію корупції” не охоплює спорт.
Тепер до основних тез.
1). Відповідно до законопроекту, боротися з корупцією будуть всі, включаючи і громадськість (МВС, прокуратура, Антикорупційне бюро та ін.). Цей закон охопить весь український спорт.
У спорті боротьбою будуть займатися всі особи, пов’язані з організацією спортивних змагань: Міністерство молоді та спорту, федерації, НОК, власники клубів …
“Суб’єктами протидії корупції” призначаються спеціально уповноважені державні органи відповідно до вже існуючим законом “Про протидію корупції”. Це органи прокуратури, підрозділи МВС по боротьбі з організованою злочинністю і Національне антикорупційне бюро.
2). Механізм роботи. Якщо людина стала свідком протиправних дій – він повинен повідомити органи, які вказані в першому пункті. Наприклад, виявлено факт “договірного матчу”. Людина повинна повідомити ФФУ, а ті вже можуть розібратися самі, або ж залучити правоохоронців. У ФФУ займатися “договірними” матчами буде, швидше за все, Комітет з етики та чесної гри на чолі з Ігорем Кочетовим. Також з виявленим фактом корупції можна звертатися безпосередньо в правоохоронні органи.
“Правоохоронні органи мають право і повинні залучатися до розслідування та покарання корупційних дій в українському спорті”. Інформувати про протиправні дії повинні журналісти, громадськість, спортсмени, працівники спортивної сфери та ін.
Про порушення можна заявити анонімно, але головне, щоб у повідомленні були зазначені конкретні імена, дати і інші факти.
Відповідно до Закону, орган, якщо у футболі, то це ФФУ, повинен провести власну експертизу, а вже потім звертатися до правоохоронців. Про механізм не уточнюється.
3). “Ставки на спорт”. Законопроект прописує це поняття. Він передбачає окремі порушення і покарання в цій сфері. Працівникам клубів, а також спортсменам, забороняється робити ставки на офіційні змагання, де бере участь їх команда.
Тут є одна неясність. Із закону не ясно, спортсмен може робити ставки на матчі, в яких грає його команда, або обмеження стосуються всіх матчів чемпіонату без винятку, якщо його команда бере в ньому участь. Цілком можливо, що футболіст умовного клубу “А” не може ставити гроші лише на матчі клубу “А” з командою “Б”, але може поставити на матч команди “Б” з клубом “С”. Також можливо, що закон виключає це.

Порушників каратимуть штрафом відповідно від розміру їх збагачення. Якщо не більше 20 мінімальних зарплат (до 24 тисяч гривень) – штраф складе від 200 до 500необлагаемих мінімумів доходів громадян (зараз це 121-305 тисяч гривень) з конфіскацією виграного. Повторне порушення протягом року – від 500 до 1000необлагаемих мінімумів доходів громадян, конфіскація виграного та позбавлення права займатися спортивною діяльністю на рік.
Якщо “прибуток” від “ставок” буде вище 24 тисяч гривень – у гру включається Кримінальний кодекс. Штраф зросте до 700-2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз це 426-1218 тисяч гривень), а також з’явиться можливість сісти у в’язницю або в колонію на строк від 2 до 5 років.
4). За спортивну корупцію, не тільки в питанні “ставок на спорт”, Закон пропонує карати великими штрафами. Для цього необхідно внести поправки до Кримінального кодексу, а також до Кодексу про адміністративні правопорушення.
Наприклад, якщо співробітник клубу або спортсмен знав про намір або факт корупції, але не зробив нічого, щоб нашкодити корупційної діяльності, йому загрожує штраф від 125 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз це 76 – 152000 гривень. Якщо правопорушення буде скоєно повторно – покарання від 152 до 243 тисяч.

За організацію договірного матчу, вплив на результат змагання, підкуп та ін. Тут штраф складе 200-1000 НМДГ (зараз це 122-609 тисяч грн). Також за це можна сісти за ґрати на термін від 1 до 3 років з конфіскацією. Якщо робити правопорушення повторно, або на змаганнях дитячих або юнацьких команд, можна опинитися у в’язниці на 2 – 5 років.
5). Єдиний мінус законопроекту – боротьбою з корупцією будуть займатися всі відразу. Одного конкретного органу немає. У зв’язку з цим може вийти, що, наприклад, ФФУ або Міністерство молоді та спорту можуть спробувати “зам’яти” потрібні справи. Але є один плюс – контролювати це може громадськість і самі спортсмени. Чи вийде спільна робота правоохоронців та “спортсменів” успішною, покаже тільки час. Зараз можна констатувати, що кращого закону по боротьбі з корупцією в спорті ще не було.

За інформацією: http://www.depo.ua/rus/sport/shcho-neobhidno-znati-pro-zakon-po-borotbi-z-koruptsieyu-u-sporti-03072015200800Мітки: